Course Offered

SNo

Title

Instructor

Course for Degree

Timing & Day

1

Advanced Communication Networks

Dr. Muhammad Taha

CS

1815 – 2100 Tuesday

2

FPGA-based Systems Design

Dr. Husain Parvez

EE, CS

1815 – 2100 Tuesday

3

Information & Network Security

Dr. Maaz Bin Ahmed

CS

1815 – 2100 Wednesday

4

Network Performance Analysis

Dr. Sameer Qazi

EE, CS

1815 – 2100 Thursday

5

Advanced Research Methodologies

Dr. Salman Khan

CS

1815 – 2100 Friday

6

Topics in Networks Research

Dr. Kamran Nishat

CS

1815 – 2100 Friday

7

Selected Topics in Control Engineering-I

Dr. M. Bilal Kadri

EE

1815 – 2100 Friday

8

Advanced Wireless Communication

D. Sarmad Shaikh

EE

1815 – 2100 Friday

9

GPGPU Programming

Dr. Ayaz Khan

CS, EE

1500 – 1800 Saturday

10

Pattern Classification

Dr. Imran Naseem

EE

0900 – 1200 Sunday

11

Digital Integrate Circuit

Dr. Arsalan Javed

EE

To be decided

MS ELECTRONICS

CIDs

CNO

Course

Instructor

Schedule

102820

6514

  

Tuesday

102821

7017

   

102822

7516

   

102823

7518

   

102824

6956

  

Sunday-I

 

 

MS COMPUTER SCIENCE

CIDs

CNO

Course

Instructor

Schedule

102825

7018

  

Tuesday

102826

7019

   

102821

7017

   

102827

7517

Advanced Research Methodologies

Dr. Salman Khan

Friday

102828

7319

Topics in Networks Research

Dr. Kamran Nishat

Friday

102829

7318

   

 

PhD COMPUTER SCIENCE

CIDs

CNO

Course

Instructor

Schedule

102825

7018

Advanced Communication Networks

Dr. Muhammad Taha

Tuesday

102826

7019

Information & Network Security

Dr. Maaz Bin Ahmed

Wednesday

102821

7017

Network Performance Analysis

Dr. Sameer Qazi

Thursday

102827

7517

Advanced Research Methodologies

Dr. Salman Khan

Friday

102828

7319

Topics in Networks Research

Dr. Kamran Nishat

Friday

102829

7318

GPGPU Programming

Dr. Ayaz Khan

Saturday-I

S.No

   Title

Instructor

Course for which degree program? *

Timing & Day

1.Reconfigurable ComputingDr. Husain ParvezEE, CS1815-2100 Monday
2.Internet of thingsDr. Muhammad TahaCS1815-2100 Tuesday
3.Selected topics in Computer Systems SecurityDr. Maaz bin AhmedCS1815-2100 Wednesday
4.Theory and Applications of Nature-inspired AlgorithmsDr. Salman KhanCS1815 – 2100 Wednesday
5.Network SimulationsDr. Sameer QaziEE, CS1815-2100 Thursday
6.Selected topics in Controls-II Dr. Muhammad Bilal KadriEE1815-2100 Friday
7.Advanced Operating SystemDr. Kamran NishatCS1815-2100 Friday 
8Antennas and Propagation for Wireless CommunicationDr. Sarmad SheikhEE1815-2100 Friday
9.Parallel ComputingDr. Ayaz KhanCS, EE1500-1800 Saturday
10.Special Topics in Machine Learning (STML)Dr. Imran NaseemEE0900-1200 Sunday
     

S.No

   Title

Instructor

Course for which degree program? *

Timing & Day

1. Dr. Aamir Feroz ShamsiMS0900-1200 Sunday
2. Dr. Tariq JaleesMS1815-2100 Monday
3. Dr. Atif, Dr. Usman AminMS1815-2100 Monday

All classes will be held at City Campus. 

* Or the course can be taken after consultation with course teacher. 

(Last updated on 25th Dec,  2018)

S.No

   Title

Instructor

Course for which degree program? *

Timing & Day

1.Advanced Computer ArchitectureDr. Husain ParvezEE, CS1815-2100 Monday
2.Pervasive ComputingDr. Muhammad TahaCS1815-2100 Tuesday
3.Mobile Data NetworksDr. Maaz bin AhmedCS1815-2100 Wednesday
4.Information Theory and CodingDr. Sameer QaziEE, CS1815-2100 Thursday
5.Analog Circuit DesignDr. Arsalan JavaidEE1815-2100 Thursday
6.Adaptive Fuzzy ControlDr. Muhammad Bilal KadriEE1815-2100 Friday
7.Topics in Networks ResearchDr. Kamran NishatCS1815-2100 Friday 
8.Advanced Analysis of AlgorithmDr. Salman KhanCS1815 – 2100 Friday
9.GP GPU ProgrammingDr. Ayaz KhanCS, EE1500-1800 Saturday
10.Artificial Neural NetworksDr. Imran NaseemEE0900-1200 Sunday
     

S.No

   Title

Instructor

Course for which degree program? *

Timing & Day

1.Theory of leadershipDr. Aamir Feroz ShamsiMS0900-1200 Sunday
2.Adv. Strategic MarketingDr. Tariq JaleesMS1815-2100 Monday
3.Independent Study-1Dr. Atif, Dr. Usman AminMS1815-2100 Monday

All classes will be held at City Campus. 

* Or the course can be taken after consultation with course teacher. 

(Last updated on 14st Aug,  2018)

S.No

   Title

Instructor

Course for which degree program? *

Timing & Day

1.Advanced Communication NetworksDr. M. TahaCS1815-2100 Monday
2.FPGA-based Systems DesignDr. Husain ParvezEE, CS1815-2100 Wednesday
3.Information & Network SecurityDr. MaazCS1815-2100 Wednesday
4.Network Performance AnalysisDr. Sameer QaziEE, CS1815-2100 Thursday
5.Advanced Readout Interface Design for MicrosensorsDr. Arsalan JavaidEE1815-2100 Thursday
6.Selected Topics in Control EngineeringDr. Muhammad Bilal KadriEE1815-2100 Friday
7.Advanced Theory of ComputationDr. Kamran NishatCS1815-2100 Friday **
8.Parallel ComputingDr. Ayaz KhanCS, EE1500-1800 Saturday**
9.Pattern ClassificationDr. Imran NaseemEE0900-1200 Sunday
     
1.Selected Topics on Subthreshold CMOS Circuit DesignDr. Arsalan JavaidEEIndependent Study

All classes will be held at City Campus. 

* Or the course can be taken after consultation with course teacher. 

** Day and time might change

(Last updated on 16th Jan,  2018)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Reconfigurable ComputingDr. Husain Parvez1815-2100 Wednesday
2.Mobile Data NetworksDr. Maaz1815-2100 Wednesday
3.Information Theory and CodingDr. Sameer Qazi1815-2100 Thursday
4.Analog Integrated CircuitsDr. Arsalan Javaid1815-2100 Thursday
5.Linear System TheoryDr. Muhammad Bilal Kadri1815-2100 Friday
6.Internet of ThingsDr. M. Taha1815-2100 Monday
7.Special topics in Machine LearningDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday
8.Information Retrieval and Text miningDr. Khurram Junejo1815-2100 Tuesday

All classes will be held at City Campus. 

(Last updated on 31st July,  2017)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Advanced Computer ArchitectureDr. Husain Parvez1815-2100 Tuesday
2.Selected Topics in Computer Systems SecurityDr. Maaz1815-2100 Wednesday
3.RF IC DesignDr. Najam Muhammad Amin1815-2100 Thursday
5.Network SimulationsDr. Sameer Qazi1815-2100 Thursday
6.Adaptive Fuzzy ControlDr. Muhammad Bilal Kadri1815-2100 Friday
7.Pervasive ComputingDr. M. Taha1815-2100 Friday
8.Digital Integrated CircuitsDr. Arsalan Javaid1500-1800 Saturday
9.Artificial Neural NetworksDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday
10.Advanced Analysis of AlgorithmsDr. Khurram Junejo1200-1500 Sunday

All classes will be held at City Campus. 

(Last updated on 22nd December,  2016)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Information & Network SecurityDr. Maaz1815-2100 Tuesday
2.FPGA-based Systems DesignDr. Husain Parvez1815-2100 Tuesday
3.Radio Frequency ICs & Systems DesignDr. Najam Muhammad Amin1815-2100 Wednesday
4.Network Performance AnalysisDr. Kazi1815-2100 Thursday
5.Selected topics in ControlDr. Muhammad Bilal Kadri1815-2100 Friday
6.Advanced Communication NetworksDr. M. Taha1815-2100 Friday
7.Microsystems and Smart Sensor InterfacesDr. Arsalan Javaid1500-1800 Saturday
8.Pattern ClassificationDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday
9.Machine LearningDr. Khurram Junejo1200-1500 Sunday

All classes will be held at City Campus. 

(Last updated on 28th July,  2016)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Theory of ComputationDr. Tariq Mehmood1815-2100 Monday
2.Modeling and SimulationDr. Ghazanfar1815-2100 Monday
3.Reconfigurable ComputingDr. Husain Parvez1815-2100 Tuesday
4.Radio Frequency Integrated Circuit DesignDr. Najam Muhammad Amin1815-2100 Wednesday
5.Power Electronics Systems IIDr. Ishtiaque Ahmed Makda1815-2100 Thursday
6.Linear Systems TheoryDr. Muhammad Bilal Kadri1815-2100 Friday
7.Analog IC DesignDr. Arsalan Javaid1500-1800 Saturday
8.Artificial Neural NetworksDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday
9.Network SimulationDr. S. M. K. Raazi1200-1500 Sunday

All classes will be held at City Campus. 

(Last updated on 15th Jan,  2016)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Big Data AnalyticsDr. Tariq Mehmood1815-2100 Monday 
2.Power Electronics SystemDr. Ishtiyaq Ahmed Makda1815-2100 Monday
3.Advanced Computer ArchitectureDr. Husain Parvez1815-2100 Tuesday
4.Advanced DSPDr. Ghazanfar Monir1815-2100 Wednesday
5.Adaptive and Fuzzy Control SystemDr. M. Bilal Kadri1815-2100 Friday
6.Digital IC DesignDr. Arsalan Javaid1500-1800 Saturday
7.Pattern ClassificationDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday
8.Advanced Operating SystemDr. S. M. K. Raazi1200-1500 Sunday

All classes will be held at City Campus.  

(Last updated on 1st Sep,  2015)

Tentative list of courses.

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Data MiningDr. Tariq Mehmood1815-2100 Monday 
2.Reconfigurable ComputingDr. Husain Parvez1815-2100 Tuesday 
3.Advance analysis of algorithmsDr. Khurram Nazir1815-2100 Wednesday 
4.Advanced Image ProcessingDr. Ghazanfar Monir1815-2100 Thursday 
5.Selected topics in ControlsDr. M. Bilal Kadri1815-2100 Friday 
6.Microsystems and Smart Sensor InterfacesDr. Arsalan Javaid1500-1800 Saturday 
7.Artificial Neural NetworksDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday 
8.Network SimulationDr. S. M. K. Raazi1200-1500 Sunday 

All classes will be held at City Campus.  

(Last updated on 3rd Jan,  2015)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Theory of ComputationDr. Tariq Mehmood1815-2100 Monday
2.Power Electronics SystemDr. Kashif Ishaque1815-2100 Tuesday
3.FPGA-based System DesignDr. Husain Parvez1815-2100 Wednesday
4.Machine LearningDr. Khurram Nazir1815-2100 Thursday
5.Linear System TheoryDr. Bilal Kadri1815-2100 Friday
6.Analog IC DesignDr. Arsalan Javaid1500-1800 Saturday
7.Probability and Stochastic ProcessesDr. Imran Naseem0900-1200 Sunday
8.Selected topics in WANETsDr. S. M. K. Raazi1200-1500 Sunday

All classes will be held at City Campus.  

(Last updated on 23rd July,  2014)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Big Data AnalyticsDr. Tariq Mehmood1815-2100 Monday
2.Applied Artificial IntelligenceDr. Kashif Ishaque1815-2100 Tuesday
3.Advanced Computer Architecture Dr. Husain Parvez1815-2100 Wednesday
4.Information retrieval and text mining Dr. Khurram Nazir1815-2100 Thursday
5.Modeling and SimulationDr. Ghazanfar Monir0900-1200 Sunday
6.Pattern Recognition and Machine VisionDr. Imran Naseem1200-1500 Sunday
7.Advanced Operating SystemDr. S. M. K. Raazi1200-1500 Sunday
8.VLSI System DesignDr. Muhammad MohiuddinMonday, Friday 

All classes will be held at City Campus, except for “VLSI System Design” which will be offered at Main Campus in the morning. 

(Last updated on 21st Jan,  2014)

S.No

   Title

Instructor

Timing & Day

1.Advanced Artificial IntelligenceDr. Kashif Ishaque1815-2100 Tuesday
2.Reconfigurable ComputingDr. Husain Parvez1815-2100 Tuesday
3.Machine LearningDr. Khurram Nazir1815-2100 Wednesday
4.Data MiningDr. Tariq Mehmood1815-2100 Thursday
5.Advanced DSPDr. Ghazanfar Monir1815-2100 Thursday
6.Probablity and Stochastic Processes
(Course Outline)
Dr. Imran Naseem1815-2100 Friday
7.Advanced Network ModelingDr. S. M. K. Raazi1200-1500 Sunday

All classes will be held at City Campus.  

Independent studies

1. Advanced topics in Signal Processing by Dr. Ghazanfar Monir, Main Campus
2. Special topics in Solar Photovoltaic Systems by Dr. Kashif Ishaque, Main Campus

(Last updated on 1st September,  2013)

S.No

   Title

Pre-requisite

Instructor

Schedule

1.Physical Modeling of Solar Cells – 1Advanced fundamentals of Semiconductors or Instructor’s consentDr. Mohiuddin 
2.Network SimulationComm Networks, Datastructures, OOPDr. S.M.K Raazi

Friday (1800-2100), Sunday (1200-1500)

(Last updated on 25th June,  2013)

S.No

   Title

Pre-requisite

Instructor

Schedule

1.Social ComputingNoneDr. Faraz ZaidiMonday

2.

FPGA based Systems Design

Logic Design, Programming

Dr. Husain Parvez

Wednesday

3.

Advance Image Processing

Consent of Instructor

Dr. Ghazanfar Monir

Thursday

4.

Advanced Fundamentals of Semiconductors

None

Dr. Mohiuddin

Thursday

5. Artificial Neural NetworksConsent of InstructorDr. Imran NaseemFriday
6. Special Topics in Wireless Sensor NetworksConsent of InstructorDr. S. M. K RaaziSunday*
7.Semantic Web and ApplicationsConsent of InstructorDr. Irfan Hyder 

All classes will be held at City Campus from 1800hrs to 2100hrs except otherwise stated.  
* Class will be held from 1200hrs to 1500hrs.  

(Last updated on 21st Jan,  2013)

S.No

   Title

Pre-requisite

Instructor

Schedule

1

Embedded System Design – EE6801

Computer Architecture, Computer Progamming

Dr. Husain Parvez

Wednesday

2

Multimedia Compression – EE6104

Undergraduate in EE or CS

Dr. Ghazanfar Monir

Thursday

3

Solar Cells – EE6206

EE6201

Dr. Mohiuddin

Thursday

4

Modelling and Simulation of Solar Photovoltaic Systems – EE7706

Dr. Kashif Ishaque

Monday

5

Data Mining – CS6402

Probability and Statistics,
AI, Databases

Dr. Faraz Zaidi

Friday

6. 

Selected Topics in Wireless Adhoc Networks – CS6504

CS6502

Dr. S. K. Raazi

Sunday (9:00 – 12:00)

7. 

Probability and stochastic processes

Dr. Imran Naseem

Friday

EE6801, and EE6104 will be open for CS students as well.

Following teachers will offer Independent Studies:

1.       Dr. Ghazanfar Monir (Wavelet-based image processing)

2.       Dr. Imran Naseem (View-based biometrics)

(Last updated on 2nd August 2012)